vineri, 30 noiembrie 2012

PRECIZĂRI ALE MINISTRULUI DOBRIŢOIU


 Pentru lămurirea aspectelor legate de pensiile militare ca şi viitoarea lege a pensiilor şi salarizării, ministrul Dobriţoiu a ţinut să facă următoarele precizări:
“1.  Referitor la “reîntregirea pensiilor militare” redusa abuziv, m-am implicat fără rezerve în acest proces reparatoriu, in doua runde de discuții cu reprezentanții FMI ale căror concluzii s-au reflectat și în atitudinea premierului prezentata public (dacă mi se solicita sunt dispus sa intru în amănuntele prezentate de mine mai multor reprezentanți a sindicatului). Proiectul de OUG, in diferite variante a fost transmis MFP pt avizare. Decizia premierului: Tratarea unitara a fenomenului, cu aplicare graduala -pt MAI, datorita datoriilor mari- și cuprinderea sumelor necesare începând cu bugetul de anul următor.
2. Legiferarea pensiilor ocupaționale: prioritate a legislaturii următoare la fel ca si proiectul legii privind cumulul pensiei cu salariul și amendarea legii salarizării unice.
Au avut loc discuții ample cu reprezentanții sindicatului, ANCMRR si cei ai instituțiilor din sistemul de apărare  ordine publica si siguranță națională.
Continuarea aici:

PRECIZĂRI ALE MINISTRULUI DOBRIŢOIU

marți, 27 noiembrie 2012

Nu Băsescu e de vină


Când după referendum CCR a dat câştig de cauză unui preşedinte demis de jumătate din populaţia României pentru a respecta dorinţa ambasadorului SUA şi doamnei Merkel, momită cu ştergerea datoriei Germaniei faţă de România şi protejarea firmelor apropiate, acesta a dispărut din presă, din Bucureşti, din ţară aproape, pentru că nu avea ce să spună unei ţări furate la drumul mare şi îi era teamă de o reacţie masivă ostilă care i-ar fi umplut curtea de caschete şi trimiteri la origini. Aşa că domnul  demis de popor s-a ascuns acolo unde se simte el mai bine, ca „român sadea” între „patrioţii” săi preferaţi, singurul „popor” care îl iubeşte pentru că au aceleaşi interese, prietenii lui Csibi Barna.
Şi de atunci până de curând cel care încă se mai crede preşedintele acestei ţări, pentru că a fost repus pe tron de înaltele porţi după ce a mărit haraciul, a tăcut, a tăcut ca un laş fiindu-i frică de furia mulţimii, fiindu-i frică că mujicul îi va sări la gât dacă va scoate un sunet. A contat fanariotul pe uitarea şi lehamitea pălmaşului care trece prea repede cu vederea. Şi cum a trecut perioada de incubaţie, cum a ieşit din nou pe strasse,  ameninţând, hăhăind, rânjind făcând mişto de unul sau de altul dând lecţii unora care nu au nevoie de ele, dând sfaturi cui nu a cerut şi plângându-se cui nu are chef să îl mai asculte. Tupeul îi este nemăsurat după ce a stat două luni cu capul la cutie, ca un căpitan de vapor laş care pe timp de furtună îşi trimite timonierul pe punte iar el stă în cabină ţinut în spate de un electrician vinovat că furtuna a întrerupt curentul . Unde a fost bravul căpitan de vas, biruitorul biruitorilor timp de 2 luni după referendum? Unde a fost viteazul vitejilor, acest Ali Baba cu pretenţii de Sindbad  şi moacă de Popeye? A stat ascuns ca un şoarele de cambuză chiţăind în surdină să nu îl audă motanul.
Dar acum reapare, s-a scuturat de praful strâns în spinare şi sare la bătaie, exact când ar trebui să tacă. Este campanie electorală, el ca preşedinte integru şi echidistant, apolitic, abăutor şi afemeiat ar trebui să tacă şi să lase partidele şi candidaţii să vorbească. Dar el nu. Partidul de suflet nu are ce spune, protejatul său cel mai arzător este în găleată, măreaţa  construcţie a viitorului se prăbuşeşte înainte de a se ridica, căci conform declaraţiei buldogului, ARD –ul a reuşit performanţa de a se situa cu prezervativul lor cu tot sub cota de popularitate a mult hulitului PDL. Aşa ceva nu ar fi visat Băse în cele mai negre coşmaruri ale sale. Şi când vii de din cambuză mort de foame, dornic de răzbunare cu gâtul uscat şi îţi sare în ochi un procent mai mic decât al celor pe care ai încercat să îi maschezi cu inima unei Românii în stop cardiac, cum să nu te înfurii şi să nu faci scandal. Şi atunci ieşi cu sabia hăhăitoare şi te apuci să faci mişto de cine îţi iese în faţă. Mai dai câte un anunţ pe la toate ziarele şi televiziunile „ iubito, îţi dau un pont, peste două ore mă voi găsi la Big Berceni la cumpărături. Nu am mai anunţat pe nimeni, ţi-am spus doar ţie, vino dacă vrei un material în exclusivitate”. Şi puicuţele dau dosu în parcare să îl surprindă pe biruitor cu pachetele în braţe, doar- doar o mai pica o bere ceva, ca astă vară. Stratagemă de doi bani, televiziuni de ocazie.  Apoi aşa printre pachete şi cărucioare,”surprins” de prezenţa televiştilor, începe să lovească în dreapta şi în stânga, pentru că de aia se cheamă că e de centru. Iar cei din stânga şi din dreapta loviţi în amorul propriu, unii ameninţaţi că nu mai prind scaunul, alţii că îşi pot pierde locul în partid, încep să riposteze dându-i ocazia să iasă iar pe ecran şi să mai spună ceva şi încet – încet s-a insinuat din nou în viaţa politică, conducând ostilităţile, făcând jocurile şi chiar mai mult, făcând mascat o uriaşă campanie electorală negativă trăgând din toate poziţiile în reprezentanţii USL. Bineînţeles că cei loviţi au răspuns la provocări şi uite aşa îi dau iarăşi ocazia să „ se apere” de atacurile lor şi nimeni nu îl poate învinui că se amestecă în campanie.
Dar nu e el de vină. El doar lansează momeala iar televiziunile dornice de subiecte  aducătoare de rating şi politicienii ameninţaţi cu pierderea scaunului îi fac jocul comentând şi prezentând fiecare hăhăit, ca să nu spun altceva mai urât mirositor. Partea proastă nu este că televiziunile aleargă după el, nici că politicienii îi dau apă la moară, partea proastă este că sunt nevoit să îl văd din nou indiferent pe ce post aş încerca să intru. Mai e un pic şi o să îl văd şi la Animal Planet. Dar de vină nu este el, ci cei care îi fac jocul şi îi dau ocazia să tot apară pe post şi să  răspundă la „atacuri”. Ponta de exemplu după ce acum o săptămână spunea că a descoperit că se poate coabita cu Băsescu, acum spune că nu este posibil să coabitezi cu el pentru că te înjunghie pe la spate. Apoi Micule Pontilescu, matale când eşti om serios?
Eu aş propune tuturor oamenilor politici şi televiziunilor să nu îl mai bage în seamă, să nu  îi mai preia şi să nu îi mai comenteze vorbele orice ar spune, să îl lase să vorbească precum televizorul. Nu cred că ar fi o pedeapsă mai mare pentru acest papagal decât să vadă că vorbeşte şi nu îl bagă nimeni în seamă. Domnilor politicieni şi reporteri, moderatori, jurnalişti, PUTEŢI SĂ SCUTIŢI ROMÂNIA O SĂPTĂMÂNĂ DE NUMELE ACESTA ATÂT DE URÂT ŞI DETESTAT? Puteţi să ne oferiţi o cură de dezintoxicare o săptămână în care să nu mai vedem şi să nu mai auzim de el ?  Ar fi cel mai frumos cadou pe care l-aţi face românilor de ziua lor. Ce spuneţi ne puteţi oferi câteva seri de linişte măcar, cu programe tv în care să nu mai vedem hidoasa faţă privindu-ne cu ură şi să nu mai auzim vocea care deja provoacă avorturi spontane? Căţelul meu latră când aude cuvântul Băsescu. Nu vreau să păţesc la fel. Haideţi stimaţi români să trimitem, toţi mesaje televiziunilor să nu ne mai prezinte imagini şi ştiri cu acest blestem al României, măcar până la Ziua Naţională.

Nu Băsescu e de vină

luni, 19 noiembrie 2012

De ce trebuie să mergem la vot pe 9 Decembrie


 Certurile dintre partide, dezamăgirile produse de o seamă de oameni politici din USL, aranjamentele slinoase făcute cu unele grupări sau persoane care provoacă greaţa, nominalizarea pe listele de parlamentari sau prin guvern a unor fătuci care nu pot proba ce au in cap dar au arătat tot ce au între picioare, bătaia de joc la adresa celor care i-au sprijinit pe cei din USL şi de care acum USL îşi bate joc ducându-ui cu zăhărelul, incapacitatea de a produce cu adevărat ceva, stând cu mâna întinsă şi acceptând şantajul comunităţii sau organismelor europene, care este împinsă până la pierderea suveranităţii sau înrobirea populaţiei, vânzarea pământului la hectar, lipsa coloanei vertebrale, ineficienţa şi lipsa unor soluţii reale pentru revigorarea economiei duc şi vor duce la o neîncredere şi apatie a cetăţeanului de rând dar şi a mai vechilor simpatizanţi sau chiar membri de partid ai partidelor componente USL, care se va  concretiza într-un refuz de a participa la vot, la un absenteism care va face ca PDL recolorat de câteva ori în această vară, să revină la putere. Veţi spune că aşa ceva nu e posibil, dar este mai mult decât posibil. Sa facem un calcul scurt:
-să presupunem ca PDL are 1,5 milioane de membri, USL 2,5 milioane, UNPR 300 mii, PPDD 500 de mii, UDMR 1 milion.
- raportat la un număr de să zicem 15 milioane de votanţi, PDL ar obţine 10% voturi.
- dacă însă persoanele care vor merge la vot vor fi să zicem câţi au fost la referendum, să spunem 7,5milioane, procentajul obţinut de PDL cu acelaşi număr de votanţi pentru, ar fi de 20%. Dacă numărul e participanţi la vot s-ar rezuma la numărul de membri de partid sau simpatizanţi fideli, deci la cei 1,5 milioane (presupuse) din totalul de 5,5 de alegători, 1,5 procentul obţinut de PDL ar fi de 27%.
- calculaţi în acelaşi mod procentele obţinute de celelalte formaţiuni si veţi putea vedea cât de puţin îi trebuie PDL ca să obţină majoritatea parlamentară.
- la aceste procente adăugaţi un cel puţin 5% fraudă şi veţi vedea că nu e chiar aşa de greu să obţină o nouă majoritate  parlamentară, pentru că la un număr de 5,5 milioane de alegători prezenţi la vot, un număr de 50 de mii de voturi fraudate reprezintă aproximativ 1% ca procent, adică exact numărul de voturi cu care a ieşit preşedinte Băsescu prin manevrarea voturilor din diaspora. Vi se pare imposibil ? Dacă numărul de participanţi la vot ar fi de 15 milioane, ca să se atingă un procent de 1% voturi fraudate, ar fi nevoie de un număr de 1,5 milioane. NU E TOT UNA SĂ FRAUDEZI SAU SĂ FALSIFICI 5000O DE VOTURI,  ÎN LOC DE 1,5 MILIOANE.

O să spuneţi că acum nu Băsescu conduce guvernul şi organismele statului, ca să manevreze voturile. Da, dar conduce serviciile secrete, adică sistemele de transmitere a datelor, de asigurare a protecţiei şi securităţii datelor, ca şi  autoritatea electorală supremă. Deci are tot ce îi trebuie ca să intervină în caz de nevoie. În plus controlează sistemul juridic, deci pe cei ce ar putea şi ar trebui să pedepsească fraudele. Cu cât numărul de participanţi la vot e mai mic, cu atât necesarul de voturi de fraudat este mai mic şi deci mai uşor de realizat şi chiar de ascuns, pentru că există un anumit procentaj de „greşeli” umane sau tehnice care pot fi considerate erori şi nu fraude. Acest calcul se aplică şi la USL care normal că vor încerca şi ei să fraudeze, că alegerile fără fraude sunt ca nunţile fără lăutari.

Deci cei care dezamăgiţi, ca şi mine, de clasa politică actuală intenţionează să nu meargă la vot pentru că nu au cu cine vota, sau sunt sătui de aceşti politicieni să se gândească că absenţa lor nu face altceva decât să uşureze fraudarea voturilor  şi să trimită în parlament exact politicienii pe care cred că îi pedepsesc in acest fel.
Primul îndemn sau sfat al meu este MERGEŢI LA VOT! Al doilea este să NU MAI VOTAŢI NICI UN CANDIDAT CARE A SCHIMBAT MĂCAR ODATĂ PARTIDUL, INDIFERENT PE CARE LISTE CANDIDEAZĂ. În felul acesta veţi reuşi un lucru imens, şi anume să scăpaţi parlamentul de traseişţi şi trădători, adică exact cei care schimbă majoritatea parlamentară aşa cum a făcut UNPR –ul după alegerile trecute. SCOATEŢI TRASEIŞTII DIN PARLAMENT!
Al treilea sfat, pentru cazul în care nu ştiţi cu cine să votaţi este să căutaţi pe lista de candidaţi, chiar dacă ar lua mai mult timp, un partid, sau un candidat care inspiră încredere sau al cărui preşedinte inspiră încredere. Nu îmi permit să dau sfaturi la care anume nume să vă opriţi.Ca gestul să aibă efect, ar fi ideal ca toţi cei indecişi să voteze candidaţii aceluiaşi partid ca să îl poată şi băga în parlament. Cum la ora asta nu ştiu nici un partid care să prezinte încredere, nu pot da nici sfaturi, nici sugera. Eu poate voi vota (acolo unde nu am altă variantă, acolo unde candidatul USL este traseist sau nu merită votul meu), un candidat al partidului lui Cojocaru. Poate. Dar mai e până la vot.  În orice caz, cetăţeanul român, turmentat sau nu, să nu meargă la coana Zoiţica, să întrebe cu cine votează ci să meargă la vot, să nu voteze nici un candidat care a făcut parte din mai mult de un partid şi să voteze pe cineva cunoscut, de încredere sau măcar nepătat!
Poate internauţii vor cădea toţi la un acord în ceea ce priveşte sprijinirea unui anume partid(acolo unde candidaţii USL sunt  din cei veniţi din alte partide), pentru a realiza şi intrarea acelui partid în parlament.
Pentru aceasta, am înfiinţat  un grup de discuţii pe facebook,intitulat URNA. Acolo ne putem întâlni, discuta şi stabili un partid care va înlocui locurile ocupate de traseişti. Este singura modalitate de a da peste nas traseiştilor şi de a arăta că si votul nostru contează.
De ce trebuie să mergem la vot pe 9 Decembrie